headerphoto

İnternet Üzerinden Dershane

Internet dershanesinin tanıtımı amacıyla düzenlenen törende konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gençleri iyi yetiştirip iyi yönlendirebildikleri takdirde Türkiye'nin geleceğinin daha iyi olacağına inandığını, bu nedenle gençleri rekabet ortamına daha iyi hazırlamaya çalıştıklarını söyledi.
Türkiye'nin genç bir nüfusa sahip olduğunu ve ülke genelinde 15 milyon öğrenci, 600 bin öğretmen bulunmasına karşın İstanbul'da 2,5 milyon öğrenci, 82 bin öğretmen ve 2 bin 600 okul bulunduğunu belirten Topbaş, bunun yeterli olmadığını kaydetti.

Eğitime büyük önem verdiklerini ifade eden Topbaş, ülke genelinde büyük bir eğitim hamlesi başlatıldığını, bunun bir ifadesi olarak da Milli Eğitim Bakanlığı'na 22,5 milyar YTL bütçe sağlandığını belirtti. Yerel yönetim olarak kendilerinin de kurumsal taassup göstermeden, eğitim alanında yatırım ve öğrencilere yardımlar yaptıklarını anlatan Topbaş, yapılan yatırımların toplam bedelinin 335 milyon YTL olduğunu söyledi.
Topbaş, öğrencileri hem üniversite ve lise giriş sınavlarına hazırlayabilmeleri, hem de derslerini yapabilmeleri için Kültür Dershaneleri işbirliğiyle “İnternet Dershanesi” uygulamasını başlattıklarını belirterek, “Bu, bir ilk. Bu girişim yalnız İstanbul'daki öğrencilere değil, Türkiye'nin her tarafındaki öğrencilere fırsat verecek. Yerel yönetimler olarak fiziki alt yapıyı ve çevreyi bir-iki yıl ihmal etsek bunun telafisi mümkün olur, ama bir gencin iki yıl gecikmesi, telafisi imkansız sonuçlara yol açar” dedi.

Topbaş, öğrencilerin ayrıca internet üzerinden sordukları sorulara da yanıt alabileceklerini belirtti.
Kültür Dershaneleri Genel Müdürü Ahmet Sait Yurtseven de, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Kültür Dershanesi iş birliğiyle hazırlanan “http://www.dershanet.org” adresinden gençlere ÖSS, OKS ve SBS'ye hazırlanma imkanının yanı sıra konu anlatımlı, özgün soru çözümlü ve motivasyonlu rehberlik hizmetleri de sunulduğunu söyledi.

Bu hizmet için sponsorluk üstlenen Kültür Dershaneleri'nin hem derslerin içeriğini hazırlayacağını, hem de lojistik destek vereceğini belirten Yurtseven, internet dershanesinden 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin yanı sıra lise öğrencilerinin yararlanacağını kaydetti.
Topbaş ve Yurtsever, konuşmaların ardından salonda bulunan öğrencilerden birinin üyeliğini yaptılar.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin “www.ibb.gov.tr” internet adresi üzerinden verilen linkle “http://www.dershanet.org” adresini tıklayarak üye olacak öğrenciler, video ders, konu testleri, deneme sınavları ve rehberlik hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak.